Jak působí jíly na vlasy

Nemají moc výraznou barvu ani vůni, připomínají spíše stavební materiál než kosmetickou ingredienci, jejich druhů je poměrně velké množství a každý má trochu rozdílné benefity. Možná ses už setkala s jíly v souvislosti s pleťovou péčí, nebo už jsi slyšela o účincích, které mají na vlasy a vlasovou pokožku? Ať je to tak či úplně jinak, jíly jsou rozhodně velmi zajímavou ingrediencí, kterou bychom neměli jen tak opomenout. Proto se Ti je pokusíme představit tak, abys rozuměla jejich základním vlastnostem a mohla je plně využít ve prospěch krásných vlasů i kůže.

Jíly jsou velmi jemná zrníčka, často sopečného původu, která dokážou naše vlasy čistit i když neobsahují žádné tenzidy ani pěnící látky. Dokážou tak činit díky své schopnosti absorpce (schopnost vázat do sebe jiné látky, pohlcovat je), a adsorpce (schopnost vázat se na jiné látky, „nalepit se na ně“).

Díky schopnosti adsorpce a elektromagnetického náboje, které jíly mají, na sebe dokážou nalepit opačně nabité toxiny, minerální usazeniny z vody nebo build-up z používaných produktů. Usazeniny z vody a produktů totiž na vlasech drží díky elektrickému náboji, a proto není možné je vymýt klasickým šampónem, který tento náboj není schopný narušit. Můžeš si to představit jako magnety opačné polarity, které od sebe také vodou a mýdlem neoddělíš. Většina jílů má negativní náboj a většina toxinů má pozitivní náboj, takže se skvěle přitahují, a tím jíly uvolňují vazbu mezi toxiny a vlasy. Jíl na sebe toxiny a minerální build-up naváže a ty jej vymyješ z vlasů vodou.

Druhým způsobem, jak pomáhá jíl odstraňovat minerály a toxiny je tzv. iontová výměna. Když to zjednodušíme, dochází k tomu, že příznivé látky z jílu se vymění v elektromagnetické vazbě s těmi, které vaši pokožku zatěžují. Uvolněné toxiny se tak mohou vymýt z vlasů. Díky tomu tvoje pokožka zůstane vyživená, re-mineralizovaná a čistá.
Tento elektromagnetický náboj také působí antibakteriálně, protože narušuje membránu škodlivých mikroorganismů, které poté ztrácí hydrataci a zahynou. No a díky hloubkové očistě pokožky jílem také mikroorganismy přichází o svou potravu, což vede k vytvoření zdravé, vyvážené mikroflóry.

Díky absorpční schopnosti do sebe jíly dokážou vsáknout přebytečný maz. Jíl funguje jako houba, která do sebe nasákne vodu a zvětší tak svůj objem. Poté když usychá, zase se stahuje, a v tento moment do sebe vsakuje oleje z pokožky. Některé jíly mají větší absorpční schopnosti než jiné, a proto jsou některé vhodnější pro mastnou a jiné pro suchou či normální pokožku.

A teď k jednotlivým jílům, se kterými se můžeme setkat nejčastěji v souvislosti s vlasovou kosmetikou.

První jíl, který si představíme je bentonitový jíl. Tento jíl má silný negativní náboj, proto na sebe váže pozitivně nabité toxiny, kterých je většina. Má navíc silnou absorpční schopnost a tím nám pomůže zbavit se olejů, zoxidovaného mazu a mastného build-upu z produktů. Je tedy vhodný k použití na mastnou pokožku, ale v kombinaci s dalšími jíly výborně poslouží všem typům.

Marocký jíl má široké spektrum minerálů, a proto dokáže dočistit pokožku a vlasy v rámci iontové výměny, také ji re-mineralizuje doplněním živin, ty vlasové cibulky a pokožka hlavy potřebují. S marockým jílem se také setkáme v pleťové kosmetice v souvislosti s péčí o zralejší, sušší pokožku, právě díky schopnosti re-mineralizace. Z toho nám vyplývá, že bude tento jíl vhodný i pro sušší typ vlasové pokožky v kombinaci s poškozenými vlasy.

Kaolín je narozdíl od předchozích dvou jílů nabitý pozitivně, a proto na sebe váže toxiny které jsou nabité negativním nábojem (například chlór). Těch je sice menšina, ale stejně si je na hlavě nechávat nechceme. Má také velmi uklidňující a antiseptické účinky pro kůži, proto jej můžeme použít i na citlivější pokožku se sklony k alergickým reakcím či červenání.

Kombinací těchto jílů dosáhneme ideálních detoxikačních vlastností pro naše vlasy a hlavně pokožku. Sestavili jsme pro Tebe velmi funkční recept na detoxikační jílovou masku, která je ideální pro toto jarní období. Vlasy i pokožku krásně očistí, odstraní nahromaděný build-up i toxiny. Vlasy tak zesílí a budou lépe růst, pokožka se zklidní a vyrovná, bude bez lupů a usazenin.

Chci recept na masku!

 

 

Zdroje:
O bentonitu, kaolinu a dalších vybraných jílech https://www.who.int/ipcs/publications/ehc/ehc_231.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5632318/
O marockém jílu a jeho účincích na zdraví pokožky
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29517321/
Vliv iontové výměny na antibakteriální vlastnosti jílů
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0064068
Povrchová geochemie jílů a její využití
https://www.pnas.org/content/96/7/3358.abstract
Léčebný význam užití jílů pro jejich antibakteriální vlastnosti https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2904249/
Schopnost jílů absorbovat vodu a charakteristika tohoto procesu https://www.ideals.illinois.edu/bitstream/handle/2142/44579/watersorptionpro208whit.pdf?sequence=2
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů