Ricinový olej je poslední dobou v oblasti péče o vlasy velkým hitem. O jeho „zázračných“ účincích na růst vlasů jsi možná už slyšela, možná jsi jej i vyzkoušela. Jaká věda se ale za touto kosmetickou ingrediencí skrývá? Představím ti ho tak, abys znala jeho správné použití, byla si vědoma všech výhod i rizik a mohla tak o své vlasy pečovat zodpovědně a s láskou.
Odkud ricinový olej pochází?
Získává se lisováním semen skočce obecného (jinak také ricinu či ricinovníku), který je v Evropě často pěstován jako okrasný keř. Plody ricinovníku obsahují semena s prudkým jedem ricinem, který dokáže během chvíle usmrtit i dospělého člověka, proto se pro kosmetické účely olej lisuje zastudena a až poté se zahřívá, aby došlo ke ztrátě jedovatých látek. V lékárenství je také znám jako silné laxativum, jeho vnitřní užití bez dohledu lékaře ale rozhodně nedoporučujeme, s dávkováním je to pro domácí přípravu velmi složité.
Teď ale zpět k vlasům. O ricinovém oleji se říká, že má výborné účinky na hojení kůže (například jizev či popálenin). Je to tak díky prokazatelně silným antibakteriálním účinkům kyseliny ricinolejové, ta také dodává oleji jeho typickou viskozitu a odér. Právě pro své hojivé a antimikrobiální účinky se ricinový olej hojně používá při řešení kožních problémů, ať už na pokožce hlavy nebo na těle, dokonce i při léčbě bradavic. Jak se to ale má s účinky na růst vlasů? Přestože neexistuje žádný výzkum, který přímo spojuje užití ricinového oleje se zvýšeným růstem vlasů, jeho ostatní benefity pomáhají na pokožce hlavy vytvořit lepší prostředí pro růst.
Jak zlepšuje stav vlasů?
Toto vše jsou samozřejmě úžasné účinky, které velmi pozitivně ovlivňují to, jak vlasy rostou. Růst vlasů je totiž (mimo jiné) přímo závislý na stavu pokožky, proto pokud o ni pečujeme správně, můžeme vlasům výrazně pomoci. Další výzkum, který by dokázal přímé účinky ricinového oleje na růst vlasů, ale bohužel zatím neproběhl.
Jak tedy tento olej správně použít?
Podle odborníků je bezpečné jej používat doma, pokud se vyhneme vnitřnímu užití, kontaktu s očima nebo citlivými místy, také je dobré udělat test na alergii (naneste malé množství na předloktí a vyčkejte 12-24 hodin na reakci). Obecně se doporučuje aplikovat jej maximálně jednou týdně.
Ideální je rozmíchat jej s jiným, méně viskózním olejem (např. jojobovým nebo arganovým, vhodný je i ostropestřecový nebo malé množství hořčičného – ten ale silně prohřívá, proto opatrně s koncentrací a délkou působení), rozehřát malé množství mezi dlaněmi a jemně vmasírovat prsty do vlasové pokožky. Nechej ho působit aspoň 20 minut, můžeš ale i několik hodin a důkladně mechanicky vymyj příjemně teplou, ne horkou vodou a šamponem. Pro aplikaci do délek vlasů je lepší, když vlasy nejdříve namočíš. Ricinový olej můžeš nanést i na obočí a řasy, ale vyhni se kontaktu s očima – použij štěteček na řasy nebo vatovou tyčinku.
Kdy bys měla pravděpodobně užití tohoto oleje vynechat?
Mluví se především o kontraindikaci s některými léky a při těhotenství. Pokud máš tedy obavu, že by ti ricinový olej mohl uškodit, poraď se s lékařem. Přírodní ingredience mají úžasné účinky, ale musíme být s jejich užíváním vždy rozumní.
Doufáme, že se Ti článek o ricinovém oleji líbil a že teď lépe rozumíš jeho použití. Pokud máš chuť vyzkoušet nějaký nový trik, který ses v článku dozvěděla, ZDE V ODKAZE můžeš kouknout na velmi kvalitní za studena lisovaný ricinový olej, kterému důvěřujeme.