Tentokrát Ti přinášíme tipy ohledně správného užívání omega 3 mastných kyselin v souvislosti se zdravím vlasů. Dozvíš se nejen to, proč jsou tak důležité, ale také jak fungují, jaké jsou jejich druhy a jak je bezpečně a efektivně užívat.
Nejprve si řekneme, co jsou to omega kyseliny.
Představ tuky jako cihlové zdi, které jsou tvořeny mastnými kyselinami. Mastné kyseliny jsou základním stavebním kamenem všech tuků, plní tedy v této analogii funkci cihel. Existují tuky nasycené (např. máslo), a nenasycené (to jsou právě omega 3, 6 a 9). Nenasycené tuky jsou považovány za mnohem zdravější, protože mají dvojné vazby atomu, tím pádem se složitěji rozkládají, a přináší tak našemu tělu spoustu benefitů, jako je podpora hojení, zlepšování imunitního systému, pomoc při vývoji a správné funkci mozku, a mnoho dalších.
Omega 9 kyseliny si tělo dokáže samo vyrobit, tudíž o ně nemusíme mít starost. Omega 6 kyselin máme ve stravě dostatek (především z olejů, ořechů, masa a tradičních tučných jídel), oproti tomu mají omega 3 kyseliny v našem středoevropském jídelníčku mnohem nižší zastoupení. Tento nepoměr omega 3 a 6 kyselin v těle může způsobovat nemalé zdravotní obtíže, které vedou k padání vlasů, špatnému stavu pokožky, obecně se prostě tělu nedaří nejlépe a orgány se poté často chovají zánětlivě. Proto by bylo dobré si říci něco málo o tom, jak omega 3 kyseliny ve vztahu k našemu tělu vlastně fungují.
Samotné omega 3 kyseliny mají kolem 11 druhů, pro nás nejdůležitější jsou ale jen ty, které si nyní popíšeme.
Prvním druhem je ALA kyselina. Ačkoli si spousta lidí myslí, že lze kvalitní omega 3 doplnit skrze konzumaci ořechů, semínek a za studena lisovaných olejů, není to tak. Ořechy, chia semínka, lněná semínka, špenát nebo sója jsou zdroje ALA kyseliny, která se v těle potom přeměňuje na EPA a DHA (to jsou ty další 2, velmi důležité omega 3 kyseliny), tento proces je ale pro tělo náročný a často k němu vůbec nedojde (maximálně 1 % se přemění), ve většině případů však není tělem správně využita a putuje jen na energetickou výměnu bez žádné aktivní funkce. Takže, i když je konzumace semínek a ořechů pro tělo přínosná z jiných důvodů, bohužel nám nezajistí přísun těch správných omega 3 kyselin.
Další 2 typy – EPA a DHA jsou pro tělo mnohem zásadnější, podílí se na správné funkci mozku a kardiovaskulárního systému, jejich nedostatek může způsobit v těle četné záněty, předčasné stárnutí kůže, padání vlasů a degenerativní mozková onemocnění. Pokud je však přísun EPA a DHA do našeho těla pravidelný, velmi pozitivně ovlivňují chod celého organismu, což se samozřejmě projevuje i na zdraví vlasů a kůže.
Jak přispívají ke zdraví vlasů a pokožky?
Chrání před škodlivým sluncem. Studie ukazují, že suplementování omega 3 s vysokým podílem EPA a DHA zvyšuje schopnost kůže bránit se proti UV záření.
Zlepšují stav kůže (při akné, kožních onemocněních jako dermatitida). Pomáhají při zánětech (a záněty se projevují často přes kůži) a obnovují přirozenou kožní bariéru, také uzavírají vlhkost v kůži.
Podporují růst vlasů tak, že dodávají vlasovým folikulům živiny pro jejich obnovování. Předcházejí zánětlivým procesům ve vlasových folikulech, zároveň pomáhají cirkulaci krve na pokožce hlavy (což stimuluje kořínky). Obecně podporují zdravý příjem živin, které pomáhají tělu zesílit, odbourávají záněty a tím pádem tělo „promažou“ zevnitř i zvenku.
V našem středoevropském jídelníčku bohužel nemáme dostatečný příjem omega 3. Abychom získali tyto kyseliny přirozeně, musíme pravidelně (1-2 porce týdně) konzumovat tučné ryby jako je losos, makrela, sleď nebo krevety. Jak ale mnozí víme, konvenční rybolov není pro dlouhodobé zdraví naší planety nejudržitelnějším řešením. Pokud z etických, ekologických nebo jiných důvodů jíst ryby nechceš, i na českém trhu již najdeš řešení. Jde o za studena lisovaný olej z mořských řas neboli algae oil. Ten má totiž stejný podíl EPA a DHA omega 3 kyselin jako ryby, to z něj dělá výbornou alternativu, neboť v jiných rostlinách převyšuje podíl ALA. Ryby získávají svoje omega 3 tím, že jí řasy, takže dává jejich konzumace velký smysl i pro nás lidi. Studie ukazují, že konzumace oleje z řas je ekvivalentní benefitům užívání rybího oleje, navíc je to udržitelnější cesta pro budoucnost – pěstování řas je energeticky nenáročné, rostou rychle, a navíc lze geneticky ovlivnit jejich obsah omega 3.
Když to shrneme, ty nejcennější druhy omega 3 kyselin (EPA a DHA) se podílí na těch nejdůležitějších procesech v těle, takže se rozhodně vyplatí zvýšit jejich příjem, podpořit tím zdravý chod organismu, a tak přirozeně pomoci svým vlasům, kůži a obecné pohodě. Získat omega 3 kyseliny čistě ze stravy občas není úplně jednoduché vzhledem ke stále se zhoršující kvalitě ryb a mořských plodů. Proto je v pořádku doplňovat omega 3 skrze suplementy (doplňky stravy), jak si je ale správně vybrat?
Při výběru doplňků omega 3 je třeba dbát na velké množství faktorů, které ovlivňují jejich kvalitu. Těmi jsou především čistota, čerstvost a udržitelnost. Jak tedy postupovat?
Můžete si pořídit kvalitní doplněk stravy, obsahující EPA a DHA omega 3 mastné kyseliny a pravidelně jej užívat. Upozorňujeme, že pravidelnost je v tomto případě k dosažení optimálních výsledků skutečně klíčová. Za kvalitní doplněk omega 3 považujeme:
Vegetology Opti3 Omega – EPA a DHA s vitaminem D3
Pokud ale máte podezření, že máte opravdu velký nedostatek omega 3 (pociťujete zánětlivé chování těla, špatný stav kůže, zahlenění, bolest kloubů, mentální mlha, špatná paměť), doporučujeme pustit se do komplexní kůry. Tato kůra sestává ze dvou krevních testů
a osmiměsíční kůry s veganským olejem nebo rybím olejem, který splňuje zásady udržitelnosti a čistoty. Tuto variantu považujeme za nejlepší, a při rozpočítání na dny i ekvivalentní nákladům za běžné doplňky omega 3.
V případě, že Vás tato možnost zaujala s Vámi ráda projdu celou objednávku a zařídím výhodnou cenu, kontaktujte mě na email zaneta@florova.cz
Doufáme, že se Vám článek líbil a těšíme se zase příště.